Deli Bal

Deli Bal ve Şifa

Binlerce yıl önce etkisi fark edilmiştir ve ender, değerli bir bal olarak anılmıştır. Karadeniz’de avu çiçeği de denilen bir orman gülü vardır. Arıların bu çiçeğin özlerinden ürettiği deli bal şifa için kullanılır. Öğünlerde ve kahvaltılarda yenilemeyecek kadar etkilidir. İnsanlar bu balı sadece şifa bulmak için tüketir.

Deli Bal Neye İyi Gelir?

Bu bal türünün etkisi, asırlar önce anlaşılmıştır. Üzerinde yapılan incelemeler sonucunda fazla yenildiğinde ölümle bile sonuçlanabilen neticeleri görülmüştür. Hatta bazı ülkelerde doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Doktorlar, yüksek tansiyonu bu bal sayesinde düşürür. Mide rahatsızlıkları için de önerilir. Faydaları şimdilik bu kadar olan balın daha birçok faydası ileride karşımıza çıkacak.

Anzer Balı ile Delibal Aynı Mı?

Ülkemizde üretilen önemli ballardan biri de Anzer balı olmuştur. Bu bal türü rakımı 3 bini bulan yamaçlardaki binlerce çiçeğin poleninden oluşmuştur. Ancak bu bal öyle değildir. İnsanlar, bu iki ürünü çoğunlukla karıştırır. Ancak deli bal ve anzer balı birbirinden farklıdır.

deli bal

Deli Bal Ne Anlama Gelir?

Roma imparatorluğu, şu anda Trabzon’un bulunduğu Pontus krallığına sefer düzenlemiştir. Ancak bölgeyi bilmeyen roma askerleri bu baldan fazlaca yemiş ve zehirlenmiştir. Yarı baygın haldeki askerler Pontus askerlerince ya öldürülmüş ya da esir alınmıştır. O gün bugündür bu balın etkisi aynıdır. Çünkü avu çiçeğindeki grayanotoksin ismi verilen toksik madde bala karışır. Bu da geçmişte olduğu gibi insan vücuduna gelecekte de etki gösterecek.

Deli Bal Ne Demek Sevgiliye?

Bu balın canlılar üzerindeki etkisi, ifadelere de etki etmiştir. Bu ifade çoğu zaman filmlere konu olmaktadır. Bazen de şarkı sözleriyle ifade edilmektedir. Ancak her ifadede ‘aşkından kendimi kaybettim’ anlamı çıkıyor. Tabi, bu anlam kişiden kişiye değişecektir.

Deli Bal Sağlıklı Mı?

Kimyanın en önemli kuralı, zehir ile ilacı ayıran dozajdır. Bu deli bal için de geçerlidir. Tavsiyeler doğrultusunda tüketildiğinde sağlıklıdır. Fazla tüketilmemelidir. Ölümle sonuçlanabilecek riskleri vardır. Bu yüzden dozaj bilinmelidir. Bu bilgi hayat kurtarıcıdır. Şifadan faydalanmayı sağlayacaktır.

Deli Balın Tadı Nasıl?

Şeker oranının yüksekliği, tadının hafif kekre olması en dikkat çeken özelliğidir. Bal olması onun tatlı bir besin olmasını sağlar. Ancak çiçek özlerinin verdiği damakta iz bırakan bir tadı vardır. Balı bir kez yiyen bu tadı anlayacaktır.

Deli Balı Kestane Balı Mı?

Ülkemizin en güzel balları Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Kestane balı da bu bölgenin bazı noktalarında kaliteli olarak üretilir. Ancak deli bal farklı, kestane balı farklıdır. Çünkü ikisi farklı çiçeklerden elde edilen polenlerden meydana gelir. Bu karışıklığa tadının benzerliği sebep olmaktadır. Ancak deli balın kestane balıyla benzerliği yoktur.

Deli Bal Nerede Yetişir?

Karadeniz bölgesine kök salmış ender bir orman gülü bu ürünü sunmuştur. Bölge halkı tarafından avu denilen çiçek sadece Karadeniz’in doğu kısımlarında bulunur. Arılar bu çiçekten polen alır ve balı üretir. Bu çiçek başka yerde yetişmediğinden üretim her zaman bu coğrafyada sınırlı olacaktır. 

Akciğer Kanserine Hangi Bal İyi Gelir?

Yıllar önce balların tamamının antioksidan özellik olduğu keşfedilmiştir. Bu özellik onlara hücreleri yenileme gücü sağlar. Akciğer kanseri için ülkemizdeki ballar arasında tavsiye edilenler vardır. Kestane balı, çam balı ve deli bal bu kategoride yer alır. Doktor tavsiyesindeki miktarda kullanmak gerekir. 

Bal Kansere Zararlı Mı?

Balın direnç artıran özelliği vardır. Kanser hücreleriyle savaştığı da bir gerçektir. Bu nedenle bal tüketmek güçlenmeyi sağlayacaktır. Fakat tıp, kanser hastalarının bal tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirlemiştir. Bu nedenle bu konuda doktor tavsiyelerini uygulamak gerekir.

Hangi Bal Daha Sağlıklı?

Ballar her zaman besin olmasının yanında şifa deposu olarak da kullanılmıştır. Tüketildiğinde birçok hastalıkla savaştığı görülmüştür. Bu nedenle insanlar tarafından binlerce yıldır tüketilir. Sağlıklı bal ise türünden ziyade üretim şekliyle belli olur. Şifa için kullanılacak her balın doğal olması gerekir. Bu nedenle doğal bal satın almak için güvenilir yerden alışveriş yapmanız gerekir. Kastamonupastırmacı.com da tam bu konuda size yardımcı olur.

Akciğer Hastalığına Hangi Bal İyi Gelir?

Ballar, başta öksürük söktürücü olmak üzere pek çok tedavide kullanılmıştır. Balın bağışıklık sistemini güçlendirmesi önemli bir özelliktir. Birçok kültürde deli bal akciğer hastalıklarında tedavi amacıyla kullanılır. Ancak yine de doktor tavsiyesine uymak gerekir. Ayrıca miktarında tüketmek en önemli kuraldır. Dozajında olan tüketim sizi şifaya kavuşturacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top